V hlavní roli víno – Vins Winery: Devín a Cabernet sauvignon rosé

Vins Winery prezentuje bílou slovenskou odrůdu Devín a modrou Cabernet sauvignon rosé. Vinařství se nachází v obci Vinosady na úpatí Malých Karpat. Na 20.ročníku soutěže vín v Bruselu získalo vinařství zlatou medaili za Devín 2013, výběr z hroznů a stříbrnou medaili za Sauvignon 2013, pozdní sběr.
video
Děvín vyšlechtili roku 1958 Ing. Dorota Pospíšilová, CSc. a Ing. Ondrej Korpás, CSc. ve Výzkumném ústavu vinohradnickém a vinařském v Bratislavě křížením odrůd Tramín červený a Veltlínské červenobílé.
Na Slovensku byla roku 2005 pěstována na 75 hektarech, což je asi 0,5 % z celkové plochy vinic. Rozšířená je zejména v Malokarpatské a Jihoslovenské oblasti (Svodín, Rúbaň, Strekov). V České republice lze odrůdu pěstovat ve všech vinohradnických oblastech, snad s výjimkou Uherskohradišťska, pěstuje se pouze na 0,1 % plochy vinic, roku 2010 na 19 ha, průměrný věk vinic byl v té době 8 let. Slovenský název odrůdy, „Devín“, je odvozen od názvu hradu Devín. Název hradu je odvozen z latinského slova „dowina“, v překladu „dívka“.

Vína ochutnejte ve Wine baru www.v-11.cz

Odkaz na vinařství www.vinswinery.sk

You may also like...