Co pít o Vánocích

Vánoce – hlavní svátek roku. Naivně si všichni myslíme, že i svátek pohody a klidu. Přitom jsme každý rok konfrontování se stresem, spěchem, nákupy a všechny naše myšlenky se ubírají k cca 18:00 hodině 24. prosince. Ke štědrovečerní večeři. Nebudu zde řešit, zda budete mít kapra, řízek, lososa či staročeského kubu. Budu vám vyprávět, co byste k tomu měli pít…:)

Aperitiv – sice to zní jak z učebnice středního učiliště obor „kuchař – číšník“ z roku 1978, ale každá slavnostní večeře má začít svěžím přípitkem – aperitivem.  Zkrátka, čeká nás pěkný večer v kruhu rodinném, a aby byl i dobře „strávený“ je potřeba si na to připravit chuťové buňky. Jak a čím? Skoro čímkoliv kromě „bohemky.“ Po té sáhne 99% Čechů, ale pro mne to není ta správná volba.  Zvolte raději sušší varianty sektů a šumivých vín. Pokud budete s bublinkami pokračovat i dále, klidně si dopřejte i vína se zbytkovým cukrem. Záměrně ale neříkám sladší.

Aperitiv

Aperitiv

Rybí polévka – i k ní si můžete dopřát víno, konkrétně zralejší champagne. Ale ruku na srdce, je to opravdu zapotřebí? Už proto, že by vás vinný doprovod přišel  minimálně na desetinásobek samotné polévky. Ale proti chuti žádné námitky.

Kapr respektive ryba – jedno z klasických pravidel gastronomie říká, že k rybě musí být bílé víno. No, proč ne, ale není bílé jako bílé. Kapr je spíše tučnější ryba, tak se nemusíme bát vína s vyšší kyselinou, které nám tučnost ryby (a trojobal to jen znásobí) vyrovná. Vhodné je i mohutné bílé víno na bariku. To pro změnu dorovná výraznost ryby svou plností. Pokud nejste tradicionalista a místo kapra máte lososa, tak spolu se změnou barvy ryby můžete změnit i barvu vína. Aneb růžové víno na váš stůl. Z Moravy nebo jižní Francie. A pokud k salátu jíte kuřecí nebo vepřový řízek, dopřejte si plnější bílé nebo i lehčí, mírně podchlazené červené víno (Valpolicella, Beaujolais, Modrý portugal).

Ryby

Ryby

Sladkosti jsou většinou vnímány jako sladká tečka na závěr večeře. Většinou si je nespojujeme s doprovodem vína. A přitom existuje široká škála vín, která se k nim ideálně hodí a dokonce ještě zvýrazňují jejich chuť. Ať už se jedná o tradiční vanilkové rohlíčky, linecké, úly, kokosové kuličky či minizákusky založené na čokoládě. Vždy se najde víno, které je ideálně doplní. K lehčím zákuskům či cukroví (stejně jako k zralým sýrům) se hodí Sauternes, Saint Croix du Mont, Barsac, alsaská botrytická vína a při troše dobré vůle i tuzemská slámová vína. Na druhou stranu k čokoládovým a sytým dezertům se ideálně hodí Rasteau rouge nebo Maury či jiná likérová vína z jižní Francie. A samozřejmě portské.  K tradičním italským sušenkám Cantuccini i k dezertu s ořechy nebo rozinkami se hodí italské Vino Santo.  A určitá střední cesta, ke créme brulée nebo k jiným vanilkovým či krémovým dezertům – Rasteu doré. Příjemný doplněk k tradičnímu cukroví je také sladký sekt či champagne demi sec.

Sladkosti

Sladkosti

Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...