Čeští a moravští vinaři počítají medaile úspěšného ročníku 2014

Rok 2014 byl mimo jiné nepochybně také rokem vína. Moravští a čeští vinaři totiž výrazně promluvili do výsledkových listin nejprestižnějších evropských soutěžích, ale medaile sklízeli i za oceánem či v Asii. Společnou prezentaci moravských a českých vín u velké většiny soutěží finančně podpořil Vinařský fond a organizačně zajišťovalo Národní vinařské centrum.

V březnu se naše vína prezentovala na 20. ročníku Vinalies Internationales, odkud si vinaři odvezli 26 medailí, z nichž bylo 10 zlatých a 16 stříbrných. Zajímavostí ročníku 2014 byla zlatá medaile červeného vína Zweigeltrebe 2011 pozdní sběr barrique od výrobce Habánské sklepy, které se umístilo v kolébce nejproslulejších červených vín světa na nejvyšší příčce.

V březnu se konala také soutěž Chardonnay du Monde, kde moravské víno získalo titul absolutně nejlepšího Chardonnay soutěže a jak název soutěže napovídá, tak také na světě. Tuto poctu si vysloužilo Chardonnay, výběr z hroznů 2005 z Vinařství Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku.

Konec března znamenal obrovský úspěch i pro Sedlecká vína, která si přivezla celkem čtyři medaile z výstavy vín China Wine and Spirits Awards Best Value 2014 v Asii.

Duben další fenomenální úspěch v podobě titulu absolutně nejlepšího vítěze soutěže Pinot Blanc du Monde, o který se postaralo Zámecké vinařství Bzenec a jeho Rulandské bílé 2011 pozdní sběr. Kromě Zámeckého vinařství Bzenec získali moravští vinaři ve Štrasburku dalších 8 zlatých medailí.

Opět s medailovými úspěchy absolvovali moravští vinaři v květnu další prestižní mezinárodní soutěž vín Concours Mondial de Bruxelles. Celkem si z Bruselu odvážejí 17 medailí, z nichž je 5 zlatých a 12 stříbrných.

Další v řadě prestižních mezinárodních soutěží, na které se se svými nelepšími víny každoročně prezentují také moravští a čeští vinaři, proběhla v červnu Londýně. Účast na Decanter World Wine Awards vynesla ocenění pro 82 vín moravských a českých vín. Jednu zlatou medaili doplnilo 17 stříbrných a 45 bronzových medailí a 19 diplomů. Zlatou medaili z Decanter World Wine Awards si přivezlo vinařství Znovín Znojmo za Ryzlink rýnský 2012 ledové víno.

V červnu se moravská a česká vína vydala soutěžit do San Francisca. Soutěž San Francisco International Wine Competition vynesla našim vinařům 92 medailí, z toho neuvěřitelných 10 velkých zlatých, 7 zlatých, 36 stříbrných a 39 bronzových. Obrovský úspěch zaznamenaly Vinařství Petr Vacenovský a Vinice Hnanice.

Další z červnových soutěží MUVINA Prešov přinesla vinařům 67 medailí. Titul Champion kategorie bílá suchá vína si přivezl Sauvignon pozdní sběr 2013 z Vinařství Valihrach. Velkou zlatou medaili získala Pálava výběr z hroznů 2013 z Vinařství U Kapličky. Dalších 66 vín získalo „jen“ zlatou medaili, což je v součtu více jak polovina všech oceněných vín na soutěži.

Červnové úspěchy završily tři zlaté medaile, které si z letošní gruzínské soutěže Georgia International Wine Awards 2014 odvezla tři bílá moravská vína. Absolutním šampionem gruzínské soutěže se stal Sauvignon 2013 pozdní sběr z Rodinného vinařství Pavla Bindera z Rakvic, který byl letos oceněn zlatými medailemi již v Bordeaux na Concours Mondial du Sauvignon, na Grand Prix Vinex i na Valtických vinných trzích.

Tři zlaté a tři stříbrné medaile získali naši vinaři na prestižní mezinárodní soutěži VINAGORA 2014 v Maďarsku, která se letos konala v atraktivním regionu Tokaj.

Na největší světové soutěži vín, AWC Vienna, získali moravští vinaři v září 43 zlatých, 141 stříbrných medailí a 100 diplomů. Zlatých medailí si letos naši vinaři vysloužili o 13 více než v loňském roce, což představuje jeden největších kvalitativních skoků v mezinárodním hodnocení vín a jeden z nejvýznamnějších mezinárodních úspěchů našeho vinařství vůbec.

Úspěšný byl i listopad a účast na Hong Kong International Wine & Spirit Competition, odkud si vinaři dovezli 2 stříbrné a 16 bronzových medailí. Jednoznačným vítězem je B/V Vinařství, které získalo celkem devět medailí včetně obou stříbrných. V listopadu se konala rovněž mezinárodní soutěž VINOFORUM 2014, jež přinesla moravským a českým vinařům 19 zlatých medailí, z nichž Rulandské modré klaret 2013 z B/V Vinařství a.s. navíc zvítězilo v kategorii rosé a Bohemia Sekt Prestige demi sec 2012 společnosti BOHEMIA SEKT, s. r. o. získal dokonce jeden z titulů Šampiona.

V listopadu přivezli moravští a čeští vinaři pět zlatých a pět stříbrných medailí z prestižní mezinárodní soutěže vín v Německu MUNDUS vini. Z osmé účasti na této jedné z nejnáročnějších světových soutěží získali o jednu zlatou a jednu stříbrnou medaili více než loni. Zlatou medaili dovezli: Vinice Hnanice za Pálavu 2013 pozdní sběr a Veltlínské zelené 2013 VOC, Habánské sklepy za Rulandské šedé a Tramín červený, oboje 2013 pozdní sběr a ZNOVÍN ZNOJMO za Ryzlink rýnský 2013 výběr z cibéb.

Zdroj: iBrno.cz

You may also like...