Víno s příchutí vajíčka, ryb a mořských řas? Nic neobvyklého

Možná jste si při pohledu na vinětu vína říkali – zvlášť v kontextu současných legislativních změn ohledně značení alergenů na potravinách a u jídel v restauracích -, proč vás výrobce varuje před obsahem vajíček či výrobků z ryb.

Zpracovávají se snad ve stejném závodě jako víno, jak to bývá často například s oříšky u různých cukrovinek, které je jinak neobsahují? Nebo je v tom něco jiného? Jak je to s alergeny a dalšími látkami ve víně, a před čím tedy viněta může, či by dokonce měla varovat?

Jak je to se siřičitany

Samotný etanol/alkohol asi můžeme pominout, u vína jej očekáváme, byť v mnoha zemích na vinětě najdete upozornění pro těhotné či pokoušející se počít a také maximální doporučené denní dávky. Téměř všechna vína na trhu by měla ovšem na vinětě informovat, že obsahují coby alergen siřičitany, oxid siřičitý (E220).

SO2 je přidáván jako konzervant i do bio(dynamických) vín, byť typicky v menších koncentracích, a u všech vín jsou jasně stanoveny maximální limity (v EU se pohybují, dle typu vína, okolo 200 mg/l, v případě sladkých vín až 400 mg/l).

Zdroj: Hospodářské noviny

You may also like...