Ochutnali byste víno staré 170 let ? Značka skladováno 170 let na dně moře …

UN_Shipwreck031215_450

Víno ze dna moře

Jako aktivního potápěče mne vždy vzrušovala představa nalezení nějakého pokladu v podmořském vraku, nikdy jsem to štěstí neměl což bude asi způsobeno tím, že se potápím ke komerčně  profláklým vrakům, které někdo objevil již  před desítkami let. A tak závidím každé expedici, která něco najde a tím pokladem nemusí být jen cihly zlata a bedny drahého kamení, může to být víno. Posledních 30 let bylo na tyto podmořské nálezy poměrně bohaté posuďte sami:

Château Gruaud-Larose z roku 1872 nalezené ve vraku Marie-Thérèse, objeveno 1992  (prodáno na aukci 2013 za  $17,600),  30 lahví   170 let staré  Veuve ClicquotJuglar Champagne nalezené v roce 2010 v Baltském moři v roce 2010. (2 lahve prodány za $80000 na aukci 2011) 110 lahví Bordeaux  nalezené u ústí Temže v roce 2001, zde se jednalo o zřejmě pašeráckou loď  z první poloviny 20. století (vypito šťastnými nálezci).

Asi Vás určitě bude zajímat, jak takové víno chutná, stran vín typu Champagne je odpověď jednoduchá, díky tlaku v lahvi a ideálním  podmínkám je víno většinou ve výborné kondici a může být opravdovým skvostem pokud tedy máte zbytečných pár tisíc dolarů. Tichá vína nemají tak robustní korek a hlavně nejsou natlakována takže zde je situace bohužel trochu odlišná, záleží na hloubce,kvalitě korku a délce pobytu lahve pod vodou , jak ukazuje otevření lahve z vraku americké občanské války nalezené nedaleko Bermud. Lahev vína byla otevřena na Charlestonském Wine & Food festivalu a jak prohlásil přítomný sommelier Larry Stone: „v životě bych něco takového nedal do úst , dostatečným varováním byl již smrad hniloby kyselého zelí v kombinaci s octem a čistícího prostředku„. Člověk který měl odvahu víno ochutnat, prohlásil , že se jednu o odpornou solanku z roku 1864. On už i ten obrázek přelitého vína do karafy je dostatečně odpudlivý. Brrrr tak něco takového  ne,asi se plácnu přes kapsu a koupím se sekt z Lechovic který rok odpočíval na dně přehrady.  

Praktický návod pro zájemce, kteří chtějí ochutnat tiché vrakové víno mám recept inspirovaný moravskou sudovkou:

Parník P.Dittrich s nákladem archivního Pražského Sklepmistra těsně před potopením

Parník P.Dittrich s nákladem archivního Pražského Sklepmistra těsně před potopením

Vem cca 1.5L pet láhev sudovky z oblíbené trafiky, přidej cca 50g kuchyňské soli, špetku nadrcené mořské řasy Nori (Babica může nahradit žabincem) a dolej zelnou štávou, nech v rámci urychlení procesu několik dní za oknem na sluníčku. Podávej vychlazené s historkou, že jedná o nalezenou láhev Pražského Sklepmistra z vraku parníku Primátor Dittrich na Vltavě.

 

 

Zdroj :  www.winespectator.com Reprofoto: Swedish oceanic inst.


Jan Kynčl

Webmaster VINO.TK

You may also like...