Jaké víno ke grilování? Díl I.

Léto + pěkné počasí + setkání s přáteli + zahrada = grilování. Ale co k tomu pít? Mediální masáž pivovarů se nám snaží vnutit, že ideální je nápoj schovaný pod korunkovým uzávěrem. Pokud tedy nechcete sbírat zátky od piva, abyste vyhráli pár klobásek ze supermarketu, otevřete si raději láhev vína. Klíčová otázka je jaké?

„Na grill hodím flákotu, tak k tomu dáme červené, co má hodně voltů“ – ano, i tohle je možnost. Ale trochu nudná. Anebo chcete v letním vedru pít víno s 15% voltáží? Zde je pár tipů, jak to můžete udělat jinak:

Bílé víno: Veltlínské zelené 2014 VOC Znojmo – vinařství Hort. 000946_05_005464

Popis vína: Víno má nažloutlou barvu s výraznou vůní čerstvého manga a pikantností zeleného pepře. Kořenitost pepře přechází do chuti, a nenechá vás napokoji. Tělo vína je široce postavené, pevné s výraznou dochutí a minerálností na konci. Cena: cca 200,- Kč. Kde koupit: VinoHort

K čemu a proč: Grilování není jen rozdělání ohně, upečení masa, konzumace a tečka. Grilování je společenská událost. A také se nejí jen maso. Pokud nejste anti-vegetarián, tak si dáte i trochu toho salátu. A griluje se i jiné maso než hovězí a nebo uzeniny. Tak proč si nedat třeba šťavnaté bílé víno, které vás osvěží, pobaví a hezky provede vaše chuťové pohárky tím, co máte na talíři

Růžové víno:  Salbanello Rosato Frizzante – vinařství Paladin 790

Popis vína: Krásné, svěží, jemně perlivé růžové víno ze severní Itálie – Veneta. Je získáváno tzv. metodou krvácení. Způsob zrání – metoda druhotného kvašení v nerezových tancích – metoda charmat. Barva třešňového dřeva. Vůně lehce ovocná, s tóny zahradního ovoce. Chuť osvěžující, s tóny červeného melounu a modrých hroznů. Cena: 190,- Kč. Kde koupit: Vino Italiano.

K čemu a proč: Růžové je univerzální vinný voják. Když nevíte, zda bílé či červené, dejte si růžové (pozor, neberte si příklad z jednoho mediálního kuchaře a nenahrazujte sojovkou!). Venku je pěkné počasí a vy si grilování chcete užít. Proč nepít něco osvěžujícího, studeného, ovocného a zároveň kořenitého? Víno, které si dáte k salátu, který uždibujete než přijde na talíř hlavní chod – maso. S jeho příchodem nebudete měnit sklenice ani víno. Jen si dolejete a pokračujete dále se stejným růžovým.

Červené víno: Malbec Famiglia Bianchi – Valentin Bianchi. Famiglia-Malbec-300x600

Popis vína: Vůně je intenzivní nasládlá po bobulovém ovoci – švestky, třešně. Chuť je velice plná, jemná, zároveň svěží s dlouhým koncem. Hrozny pro výrobu červeného vína Malbec Famiglia Bianchi pochází ze San Rafael, Mendoza. Víno zrálo 10 měsíců v barikových sudech, z toho 50 % nové sudy. Použity byly z 80 % sudy z francouzského a 20 % z amerického dubu. Cena: cca 315,- Kč. Kde koupit: Vinicola

K čemu a proč: Grilujeme tedy především maso. A i když je venku tropické vedro, těžko budu doporučovat lehký veltlín k argentinskému steaku. Na druhou stranu neplatí přímá úměra, že čím více alkoholu a tříslovin ve sklenici, tím lepší gastronomický zážitek. Ne náhodou je jedno z nejuniverzálnějších červených vín k jídlu….počkejte si….Beaujolais. Ano, to lehké, ovocné, až nevýrazné víno (narážím spíše na předsudky než reálný popis vína).  Za to vděčí mimo jiné vyšším kyselinám, které ideálně vyváží i tučnější masové pokrmy. Takže: i když dnes doporučuji tradiční mohutné červené víno, neberte to jako nevyhnutelnost. Tento Malbec, jako argentinská (převážně) odrůda, je přímo stvořen ke výrazným kusům masa na grilu. Je to volba na jistotu, kterou nemůžete nic zkazit.


Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...