Rosé des Riceys – tichá rarita Champagne

Champagne a tiché víno? Ano, v této severofrancouzské vinařské oblasti se vyrábějí i tichá vína určená k přímé konzumaci a nejen jako základ k výrobě šumivých vín (mísení bílého a červeného vína je v champagni unikátně dovoleno jako jedna z metod výroby růžového Champagne). Ve výběžek regionu Champagne, který je na půl cesty k Burgundsku, se toto kultovní víno vyrábí již od dob Ludvíka XIV. A již tehdy bylo nejoblíbenějším na francouzském dvoře. Dnes se jedná o raritu, zvláštnost a spíše legendární víno. I proto, že jeho výroba je velmi omezená a produkuje jej jen hrstka vinařů. A to mu dodává tajemný punc exkluzivity. A co víc – specifická chuť plného Pinot Noir dala ve Francii vzniknout výrazu goût des Riceys – chuť Riceys.champagne-alexandre-bonnet-vigne-cote-des-bars_b

Oblast Riceys je jediná v celé Champagne, kde je možné vyrábět všechny tří autorizované apelace Champagne, tedy samotné Champagne, růžové Rosé des Riceys a Coteaux Coteaux-champenois. Pro růžové je povolená jen odrůda Pinot noir, která se svými 716 hektary zabírá drtivou většinu zdejších vinic. V současnosti víno vyrábí zhruba 300 zdejších vinařů.

Vyrábí se tradičním rozšlapáním přísně selektovaných hroznů ze starých hlav ze slunného návrší La Forétst s 35% sklonem. Následuje dvoudenní macerace a následné promícháním s moštem z čerstvě pomletých hroznů jedna ku jedné. Lehce řízená fermentace, nefiltruje se.

Lesklá temná a intenzivní rubínová barva s neobyčejným lomem procházejícího světla, ve vůni překvapující atak s nádechem červených plodů a kdoule. Pevné, mohutné, charakterní a plnohodnotné víno na patře s líbezně nakyslou chutí a s jemným tříslem.bouteille-cuvee-rose-des-riceys-2009-alexandre-bonnet

Toto autentické víno je ideální jako aperitiv anebo v gastronomii s vhodným spárováním. Hodí se jak k mořským plodům a rybám všeho druhu (pražma, treska, mušle, langusty), tak k medailonkům s vinnou omáčkou, vepřovému s hořčicí, telecímu brzlíku s houbami, ve své lokalitě v ideální kombinaci s popelem obaleným zrajícím sýrem Chaource z Champ-sur-Barse. Bez problému ale i ke sladkostem typu jablkového koláče, letní Verrines, Panacottě s malinovou omáčkou či jen tak k milému posezení ve dvou.

Po otevření je vhodné nechat lahev vydýchat nebo i v chladu dekantovat, ideální teplota pro konzumaci je kolem 14 stupňů ze sklenic na červené, ideálně typu Pinot noir. Na vrcholu je víno po 5-10 letech (při dobrém skladování).

Tak tedy na zdraví s růžovým vínem z Les Riceys, nejoblíbenějším nápojem krále Ludvíka XIV.

Najdete jej v nabídce dovozce Popp Víno ZDE.


Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...