Co pít: Červené víno mušketýrů

Gaskoňsko

Gaskoňsko

Každá země má svůj zapadákov. Francie má Gaskoňsko na jihozápadě země. Kdyby se na ně neusmálo literární štěstí v podobě románu Alexandra Dumase, který zde umístil původ nejslavnějšího (tedy čtvrtého) ze tří mušketýrů, jen málokdo by věděl, co to je, kde to je a co tam je. Slovo zapadákov se vám možná bude zdát až příliš tvrdé, nicméně takové označení obvykle charakterizuje zapomenutý a opomíjený kraj i jeho svérázné obyvatele. Z vinařského pohledu je na půl cesty nikam mezi Bordeaux a Languedocem. Ano, najdeme zde skvělá vinařská místa (apelace) jako je Cahors či Madiran, kde ochutnáte ten nejlepší Malbec či Tannat (a pokud ne na světě tak ve Francii určitě). Ale co se týče vín „de Gascogne“, je to příběh trochu stranou záře reflektorů.

Objevila se přede mnou láhev červeného vína z Gaskoňska (Cotes de Gascogne IGP – Domaine de Bazin). Moje očekávání nebyla velká. Váhal jsem, zda mám toto víno vozit do Čech či nikoliv. Na důvěře nepřidal ani samotný vinař prohlášením „a tady je naše červené z Gaskoňska. No víš, tady se daří víc bílým, dobré červené mám z Madiranu, no ale zkus to, uvidíš…“ Horší marketing víno nemohlo ani dostat. Dychtivé očekávání vystřídala mocná dávka skepse ….. a ten hrozný marketing se proměnil v geniální tah.

bazinrougePo původním ostychu, kdy jsem pochyboval, zda láhev vůbec otevřít, se moje pocity překlopily do zvídavosti a nakonec i do upřímného zájmu. Dobrou zprávou pro všechny milovník vín je fakt, že všechna vína z Gaskoňska spojuje jedna vlastnost – nejsou drahá. A ani toto víno cenovkou nepokukovalo po svých sousedech z Bordeaux. A v rámci svého cenového nastavení hrálo svůj herecký part víc než dobře. Nenapadá mne nic jiného než paralela s d’Artagnanem. Zprvu podceňovaný vesničan uspěl v Paříži mezi věhlasnými mušketýry stejně jako výše zmíněné víno v konkurenci věhlasných Bordeaux.

Gaskoňsko se opravdu zaměřuje na bílá vína. Jsou to zejména odrůdy Colombard, Sauvignon a Gros Manseng. V červených vínech jsou zde odrůdově daleko světáčtější – Merlot a Syrah. To je případ i tohoto vína. První odrůda  dává vínu ovocnost a plnost, druhá přispěje kořenitostí a elegancí. Barva temná, vůně plná tmavého ovoce a jemného koření, ale pořád s ovocnou šťavnatostí. Chuť středně plná, pokračuje v ní kombinace ovocné šťavnatosti, svěžesti s elegantními tříslovinami a lehkou kořenitostí.

Víno příjemně překvapilo nejen prvním douškem, ale s pokračujícím propíjením se lahví si svou laťku udrželo. Bylo to pro mne překvapení pozdního léta a jeden z výtečných poměrů ceny a kvality z Francie, tedy vlastně Gaskoňska. Poznámka na závěr – o dovozu do ČR ještě není rozhodnuto, ale víno by se pohybovalo v cenové hladině +- 150Kč s DPH.


Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...