Průšvih týdne: Kdy máme otevřít Svatomartinská vína?!

Mediální masáž na téma mladá vína právě začíná. Z každého media, které se o víně nezmíní jak je rok dlouhý, najednou slyšíme spousty informací, co to vlastně jsou svatomartinská  a mladá vína vůbec. Kdyby vycházel časopis Kůň a Pes, tak by měl v pondělí přílohu „Vína pro naše miláčky…“ Nic proti tomu, propagace vína je potřeba, ale…samolepkasvatomartinske

Bohužel se opakuje trend z loňského roku, který lze snadno popsat přepisem rozhovoru moderátorů jednoho rádia „Včera byla Martina, tak to já si dneska otevřu nějaká Svatomartinské víno – Ale to jsi zaspal chlapečku, to bylo už včera, teď je pozdě…“ Bohužel to nebyl ojedinělý případ. Mediální prezentace kázala jasně: Svatomartinská vína jsou jen a pouze 11. listopadu. Pak nebylo překvapením, že 12. listopadu se trousili zákazníci do obchodů (vinoték) s omluvným dotazem „Prodáte mi dneska ještě Svatomartinské?

To byl rok 2014. Střih. 2015 – může to být ještě horší? Ano… Během sobotního odpoledne ke mne dolehl rozhovor na téma svatomartinská vína z jednoho (asi nejsledovanějšího) pořadu o kutění. Finální věta byla: „Svatomartinská vína se mohou otevřít jen a pouze 11. listopadu v 11. hodin…“ Jen v 11:00….?! Co bude chudák zbytek republiky dělat ve 12, ve 13 hodin nebo nedej Bože, když dostaneme ten kacířský nápad otevřít láhev až večer?

V čem je problém? Na trh se valí obrovské množství mladých vín. Je to příležitost pro zákazníky, aby vína ochutnali, pro vinaře a obchodníky, aby si vydělali na vánoční dárky a zaplatili složenky a hypotéky. Mediální masáží, která mladá vína redukuje na 1 den (verze 2014) nebo 1 hodinu (verze 2015) se docílí jen toho, že 12. listopadu vznikne panika v řetězcích, vinotékách a restauracích. Bude se jmenovat „Co budeme proboha dělat s tím Svatomartinským vínem, když 11. listopadu bylo už včera…

Jak z toho ven: Poprosil bych Vinařský fond a vinaře, aby dávali novinářům přesné a korektní informace. Nemůžeme od redaktorů, kteří se po celý rok zabývají rozdílnými tematy od  správného způsobu sázení cibule až po osobní život Seleny Gomez (pokud se tak píše), aby se vyznali ve svatomartinských vínech.

P.S. To že autor a 2/3 redakce VINO.TK mají svátek 11. listopadu je opravdu jen shoda okolností:)

Obrázek: Zdroj http://www.wineofczechrepublic.cz/


Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...