Průšvih týdne: vinný rasismus

Před několika dny on-line verze Lidových novin, zveřejnila článek sommeliéra Jakuba Přibyla na téma Prosecco versus Champagne (originální znění zde). Ve zkratce řečeno, autor zatracuje Prosecco jako druh šumivého vína, které není hodno jakéhokoliv obdivu, obliby a už vůbec ne užití ve slavnostních chvílích. K tomu je prý hlavně určeno Champagne. Celý článek je postaven na nekompromisních konstatování, které subjektivní pocity autora zaměňují za realitu. Jen namátkou pár stručných citací: „… lije zcela nesmyslná šumivá vína typu prosecco.“ , „O naším národem milovaném italském nesmyslu zvaném prosecco.“ nebo  „Prosecco zkrátka není ani dobré, ani zábavné a už vůbec ne exkluzivní víno.

V prvé řadě musím panu Přibylovi složit poklonu. Má můj respekt. Za odvahu. Urazit jedním článkem dost možná půlku severní Itálie, to chce mít hodně pevné kramfleky. Si říkám, zda na příštím Vinitaly nebudou mít u vchodu jeho fotku s nápisem Wanted. Autor přitom patří mezi špičku v oboru, takže ho nelze  podezřívat, že by nevěděl o rozdílu mezi Proseccem DOC a špičkovým DOCG z oblasti (a označení) Conegliano – Valdobbiadene. Ano, první jmenované může být obyčejným šumivým vínem za pár desítek korun v tuzemském řetězci (a často v lahvi se šroubovacím uzávěrem), ale to druhé patří rozhodně k tomu lepšímu, co svět šumivých vín nabízí.10275371_632069526874739_2722281469099767130_o

Dále – ať jsem na článek koukal zleva zprava, tak jsem nenašel označení PP (product placement) či komerční sdělení. Proč jsem je hledal? Pan Přibyl na úkor Prosecca vyzvedává nejen Champagne, ale i španělskou Cavu (u nás málo známou). To by v rámci podivného vyznění článku nebylo až tak zvláštní, kdyby nebylo jmenovitě uvedeno vinařství Codorniu. To, světe div se, dováží společnost zaměstnávající autora zmiňovaného článku – Jakuba Přibyla.

Z mého, také čistě subjektivního, pohledu vidím hlavní potíž v sebestřednosti nejen tohoto sommeliéra, ale celé jedné zájmové skupiny. Ano, sommeliér je potřeba. Vždy se rád dozvím více o konkrétním vínu, vinařství, regionu či i zemi. Chci znát detaily výroby, historii vinařství, použitou odrůdu, technologické zvláštnosti. Ano, zajímají mne ocenění vína na tuzemské i mezinárodní scéně, třeba i prodejní výsledky (je to hit / budete to hit / byl to hit/ snad to bude někdy hit). Nechám si doporučit víno. Ano, i osobní úhel pohledu konkrétního sommeliéra může být přínosem. ALE – ať mi žádný sommeliér nepodsunuje, který typ vína je lepší než druhý, který region je podle něho cool a který stojí za starou bačkoru. To ať nechá na mně, mém svobodném rozhodnutí a mých chuťových pohárcích.

Tentokrát to odneslo „hrozné“ Prosecco a vychvalována byla Cava a Champagne. Kdo nebo co bude příště? Vína Bordeaux grand cru classé? Že jsou „nafrněná, špatně vaří, vždyť se to o nich říká“🙂 Anebo třeba rovnou řekneme, že například celé Maďarsko či Slovensko nestojí za nic??? Já takovým článkům říkám NE. Je suis Prosecco teda vlastne Sono Prosecco.

Martin Kozák a redakce VINO.TK

You may also like...