Češi ve světě vína: Bakala v JAR

Málokterý vinař se svým úspěchem nepochlubí. Tuzemští vinaři nejsou výjimkou. A  když získají medaile na zahraniční vinné výstavě, hlasitě to oznamují do světa. Člověk pak má dojem, že tuzemská vína jsou všeobecně známá a poptávaná. Bohužel nejsou. Z globálního pohledu stále není Česká republika na vinařské mapě světa. U nás se prostě vyrábí pivo a auta. A vína tak málo, že si toho skoro nikdo nevšiml. To však neznamená, že Češi nezanechali ve světě vína stopu. A právě po těchto vinných otiscích našich rodáků se vydáváme.2

První díl je věnovaný jihoafrickým investicím pana Bakaly do vína. Jeho jméno je u nás spojováno s uhlím, ale v Jižní Africe dnes patří k hlavním hráčům vinného prémiového trhu. Vstoupil na tamní trh v polovině roku 2011, kdy spolu s Charlesem Harmanem koupili nejznámější jihoafrické vinařství Klein Constantia. To je vyhlášené především svým dezertním vínem „Vin de Contsance“ s celkovou produkcí i přes 350 tisíc lahví. Tu doplňují hlavně bílé odrůdy, kterým vyhovuje místní chladné klima. V menší míře je zde zastoupen i červený Cabernet sauvignon. Historie tohoto vinařství se datuje až do 17. století, ale výraznou renovací prošlo až za předchozího majitele – rodiny Jooste.

Stopy této vinařské rodiny následoval Bakala i rok později, kdy v roce 2012 „dokoupil“ další perlu jihoafrického vinného nebe – Anwilka. Toto vinařství zaměřené hlavně na červená vína vzniklo relativně nedávno – v roce 2005. Na jeho založení se podíleli zmiňovaná rodina Jooste spolu s vyhlášenými majiteli vinařství v Bordeaux – Hubert de Bouard (Chateau Angelus) a Bruno Prats (z rodiny Ginestet, mimo jiné dřívejších majitelů Château Margaux a osobně dřívější majitel Château Cos-d’Estournel). Akvizice Anwilka jako vyhlášeného producenta červených vín dává smysl, portfolio tohoto mladého, ale zároveň ultra premiového vinařství doplní tradiční Klein  Constantiu s jeho dezertními a bílým víny.

Historie Klein Constantia6

Většina vinařských oblastí má bohatou historii. Těm šťastnějším z nich bylo dáno do vínku produkovat aspoň jedno kultovní, chcete-li ikonické víno. Vin de Constance, dezertní víno, je vlajkovou lodí Jižní Afriky. Historie tohoto producenta se začala psát v roce 1685, kdy zemědělskou farmu pod názvem Constance založil Holanďan Simon van der Stel. Již v 18. a 19. století bylo zdejší sladké víno mezi evropskými a americkými elitami vyhlášení, mimo jiné i pro své nadstandardně vysoké ceny.klein_constantia_top_cape_wines_south_africa1

V pozdějším vývoji se vinařství rozdělilo na dvě části Groot (velká)a Klein Constantia. Vlna změn majitelů, prodejů vinic i celkový úpadek viničních ploch vedlo k postupnému ukončení produkce sladkých dezertních vín v obou částech usedlosti. Novodobá historie se datuje až na konec 20. století a příchod rodiny Jooste. Čelili zanedbaným vinicím, podinvestovanému vinařství a špatné struktuře vysazené révy. Byly učiněny nutné razantní investice a první moderní ročník v roce 1986 odstartoval postupný návrat na vinné výsluní. Ale nejednalo se ještě o historicky vyhlášené sladké víno. To přišlo na řadu až v roce 1990. Vzniká výraznou redukcí výnosů (vypěstovaných hroznů) a doslovným pozdním sběrem, kdy jsou hrozny jsou ponechány na keři, postupně přezrávají a stoupá v nich množství cukru. V tomto případě není ve hře ušlechtilá plíseň botrytis. Použitá odrůda je Muscat de Frontignan.

Cesta k bývalé slávě byla nastavena, ale ještě nebyla dokončena. Až v roce 2007 obdrželo Vin de Constance 95 bodů ve Wine Spectatoru – zjevný důkaz, že ikonické jihoafrické víno je zpět na vinné mapě světa. V tu chvíli se na scéně objevil Bakala. Milovník německý ryzlinků a kalifornských vín měl v Jižní Africe (vý)letní dům. Když se usedlost začala prodávat, pořídil jí společně se svými investičními partnery. Dnes je majoritním vlastníkem nejslavnějšího a nejtradičnějšího vinařství jižní polokoule. Netrvalo prakticky ani rok a přidal k němu další jihoafricky poklad – Anwilku.

Anwilkaanwilka

Anwilka je do značné míry protiklad Klein Constantie. Mladé vinařství (založené 2005), vytvořené dvěma vinaři (zástupci vinařských rodin) z Francie a zaměřené na červená vína. Společným jmenovatelem bylo ultraprémiové zacílení jejich vín. Původní vinice, které vlastnilo vinařství Klein Constantia, koupili v roce 2005 (a dnes se vlastně Anwilka vrátila ke své vinné matce v majetku Zdeňka Bakaly). Pěstuje se zde dominantně Cabernet sauvignon, dále pak Syrah a Merlot a celková produkce překračuje 50 tisíc lahví ročně.

Renovace

Společně s příchodem Bakaly do Klein Constantia přišla i nová vlna investic. Ty jsou v první fázi odhadované na úroveň 200 mil. Kč (kupní cena za vinařství byla kolem 20 mil USD.). Tato investice proudí do renovace samotného vinařství, sklepní technologie a barikového sálu.  Produkce má postupně stoupat z 400 tisíc lahví na  750 tisíc lahví. Rozsáhlými změnami projdou také vinice, a to ve třech fázích v následujících 10 letech. Experimentuje se také s dalšími odrůdami kromě tradičního Muscat de Frontignan.PressRoom_3_1024x768

Vlajkové lodi vinařství Vin de Constance se vyrobí jen cca 35 tisíc půllitrových lahví ročně. Celkově se vinařství zaměřuje kromě svého sladkého vína na top sauvignony, které zabírají 60% produkce. V menším množství pak Chardonnay a modré odrůdy Cabernet, Malbec, Shiraz a Petit verdot.

Historický úspěch

Aktuální vlna zájmu o vína z Klein Constantia vznikla po letošním umístění sladkého dezertního vína na 10. místě v TOP 100 světových vín dle Wine Spectatoru.

Zdroje: Klein Constantia, Forbes, Wine Spectator a Wikipedia.


Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...