Vinný Nudník – pozor na ně

Nedávno vyšel v americkém časopise Wine Spectator fejeton na téma vinný „Nudnik.“  Pokud vám zmíněné slovo nudník  nic neříká, nepropadejte panice. Rozhodně na tom budeme v pochopení  lépe, než američané. Nudník (dle definice WineSpectatoru) je člověk, jehož jedinou životní potřebou není nic jiného než nudit (a prudit) všechny ostatní.  V případě vína autor uváděl několik typů puntičkářů, prudičů, dogmatikou, kteří se ve světě vína pohybují. Někteří jsou americkou specialitou (řekl bych autochtonní odrůda), někteří se vyskytují globálně. Zkusil jsem se zamyslet, jaké vinné Nudníky najdeme v krajině české a moravské.

Bio Nudník – nepije nic jiného, než oranžové víno. Do úst nevezme nic od vinaře, který vyrábí víc jak 5 tisíc lahví ručně a který (nedej bože) má jiné etikety než fixem popsané lahve. Víno z hroznů sklízených jindy než za úplňku rovnou lije do dřezu a pokud vinařova manželka nosí něco jiného než batikované tričko, tak mu nezvedne ani telefon. Vypitím každé lahve má pocit, že zachraňuje amazonské pralesy a tučňáky zároveň. To by až tak nevadilo až na to, že všem tento postoj podsouvá. Je to totiž Nudník…11074943_1089682217715227_2009688175_o

Analytický Nudník – pravý vinný odborník. Ani se nemusí napít vína a už ví, s čím má tu čest. Stačí mu na to pár čísel – cukr, kyseliny, alkohol, přívlastek a moje oblíbené – bezcukernatý extrakt. Když na něj vystřelíte od boku 7,2 / 6,5 / 13 / pozdní sběr a 24,5 tak si promne vousy  a řekne si „panečku to je vínečko jak má být.“ Aniž by ho ochutnal. Kvalitu vína hodnotí zásadně podle přívlastku, když v marketu koupíte výběr z hroznů, na který tam 3 roky svítí zářivky, bude šťastný. Ale nedej bože aby potkal Bio Nudníka a ten jej obdaroval nějakou oranžádou.

Nudník celebrita – nepije, co mu chutná, ale co mu kdo doporučil, ale hlavně koho viděl co pít. „Tohle víno je super, to jsem pila na rautu společně s Jarmilou Ječmínkovou – hvězdou seriálu Instalatéři na TV Budulínek.“ Případně „tohle víno pije Karel Gott, takže nemůže být špatný.“ Mimochodem Mistr má na vína dobrý vkus… Důkazem častého výskytu Nudníka celebrity v našich končinách je úspěch všech těch vín slavných lidí či lidí s vysvětlivkou, proč jsou slavní. Přeci, když někdo tak pěkně hrál ve 3 komediích nebo obkroužil formulí pár okruhů, nemůže být špatný vinař…

Nudník lokální patriot – pije jen určitá vína. Prakticky jedno jaká, ale musejí být „Z.“ Buď z Moravy nebo z Francie či jiného regionu. Dostat do takového tuzemského lokálního nudníka nějaké dovozové víno, to je věc nemožná. Jeho DNA se vzpouzí. Nic cizího nepozře. Jen to „naše“ – z Čech či Moravy. Nic na to nezmění fakt, že je oblečen od hlavy k patě v textilu z Číny, auto má ze Slovenska a tuzemské ovoce nepožil již 3 měsíce. Opakem je Nudník snob – ten pije jen a pouze to, co je „grand, premier, exklusive, premium, reserva či cru.“ Nic jiného nemá smysl a nechce to ani pokoušet.

Nudník vinný buran – asi máte rádi víno, jinak byste nečetli tyto stránky. A vzhledem k tomu, že jste dočetli až sem, tak jej máte asi hodně rádi. Ale ne všichni to mají stejně. Někdo je na víno, někdo na pivo či limo. Ale nudník vinný buran se vám za vaší vinnou vášeň bude smát, nebude jí chápat a bude jí odsuzovat –„Cože, láhev za 70Kč? Si se zbláznil, takových peněz, když to budu míchat s kolou.“ Nechte ho otevřít si nůžkami svou oblíbenou krabici či plechovku polského piva z marketu. Stejně vás nikdy nepochopí.

Ať narazíte na jakéhokoliv Nudníka, nepropadejte beznaději, ale hlavně nebuďte jako oni… 

Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...