Test Chardonnay: Supermarket

Jsou chvíle, kdy je naše práce opravdovým potěšením a zábavou. Tento test supermarketových Chardonnay nebyl ten případ. Existují ještě horší vína, než jsme se obávali. Z odrůdy Chardonnay se bezesporu vyrábějí ta nejlepší bílá vína světa. Na druhé straně z ní někteří vinaři stvoří ztělesnění tekutého pekla na zemi… Však uvidíte.mix20160303_141825

Původně jsme měli v plánu test rozdělit na dvě části – tuzemská Chardonnay a zahraniční. Ale redaktoři míní, sortiment supermarketů mění. Jednak je docela obtížné najít Chardonnay v cenové kategorii do 150Kč. Buď se pohybujete v úplném low-endu globální produkce nebo jste nuceni za jakostní vína tuto cenovou hladinu přesáhnout. Anebo – když už najdete slibné moravské Chardonnay kolem 150Kč, u pokladny zjistíte, že soudruzi z NDR asi udělali chybu s cenovkou na regále, a u pokladny zaplatíte 300Kč. Celkově není sortiment Chardonnay příliš bohatý, to platí zvláště pro LIDL a Albert. Nejširší nabídku má TESCO, Billa a Marks and Spencer. Nákupy proběhly v Praze a Karlových Varech. Dalším problémem je skutečnost, že když už v dobré víře koupíte moravské víno, tak při prozkoumání kontraviněty zjistíte, že vůbec není moravské…. ani na Moravě stáčené. A ani to snad není víno, ale nápoj vinného typu.

Tak a jdeme na výsledky. Nadechnout se, rozloučit se s blízkými, zavřít oči a hrr do toho:

Chardonnay Burra Brook Austrálie 2015 – Marks and Spencer,  143,92Kč. hvezda1hvezda1hvezda1tHeK9DXcpbklavCfSiddbtC6sN18UvKcxklM3b45m1k

Jedno z mála vín v testu, které opravdu připomíná odrůdu, je technologicky čisté a pokud je budete pít, nezkazí vám to den. Rozumný poměr ceny a kvality.

Chardonnay Habánské sklepy, jakostní 2014 – Albert,  109,90Kč hvezda1hvezda1hvezda05

Zpětně viděno – hvězda mezi moravskými Chardonnay v regálech. Vůně relativně jemná, neútočná (což jsme v průběhu testu ocenili) a v pořádku. Chuť o vyšších kyselinách, plochá a krátká. V porovnání s dalšími víny však neměla zásadní chybu a připomínala Chardonnay.

Chardonnay Templářské sklepy Čejkovice, jakostní 2015 –  Tesco, 79,90Kč hvezda1hvezda1

Vinařství, které je „okopánkem“ všech profesionálních vinných hodnotitelů je černým koněm tohoto testu. Někteří hodnotitelé je dokonce dávali na první místo. Pomáhá mu i akční cena pod 100Kč, v jiném řetězci ve stejné době stálo více jak 150Kč. A to si přiznejme, je zásadní rozdíl. Vůně čistá (opět opakuji, to v testu bylo vždy velké plus), chuť jemná, spíše nevýrazná, krátká, ale čistá, svěží.

Chardonnay Fernand IGP Pays d´Oc Francie 2014 – LIDL,  99Kč hvezda1hvezda1

Jediný zástupce mateřské země odrůdy…. zklamal, nicméně uhájil alespoň elementární čest. Vůně poněkud těžší, neharmonická, uzavřená. Chuť prázdná s hořčinou, ale čistá a v rámci cenové relace omluvitelná.

Chardonnay Vinalta Argentina 2014 – Marks and Spencer, 143,92Kč hvezda1hvezda1arg20160303_143322

Víno nejserióznější etikety v testu. Vkládali jsme do něj naděje, které bohužel nenaplnilo. Vůně velmi intenzivní až parfémovaná. Chuť prázdná, s hořčinou a krátká. Nicméně Chardonnay poznatelné.

Chardonnay Cimarosa Austrálie 2015 – LIDL, 64,90Kč hvezda1hvezda05

Základní varianta Chardonnay z Austrálie. Vůně zřejmě ovlivněná použitím chipsů a velmi nezralých hroznů. Chuť se z posledních sil drží charakteristiky odrůdy. Testovaný vzorek byl v testu jako první v pořadí a naivně jsme jej považovali za nutné zlo zaviňovacího vzorku. Jak jsme se mýlili…

Další čtení jen na vlastní nebezpečí:

Chardonnay Víno Blatel, jakostní ročník nezjištěn, země původu Makedonie – Albert,  119,90Kč. hvezda05

Víno, které vyvolalo překvapivé zjištění mezi hodnotiteli, když zjistili, že použité hrozny nejsou z Blatnice (sídlo Blatelu), ani Mikulova, ale z Makedonie. Jaký to byl šok, když jsme zjistili, že do konce testu už moravský hrozen v moravských lahvích nebude přítomen… Aroma nevábné, připomínající extrémně přezrálé ovoce. Chuť s hořkostí, krátká. Půl bodu víno získává jen za etiketu provedenou i v Braillově písmu.

Chardonnay víno bílé ročník nezjištěn, země původu Španělsko, stáčeno na Slovensku – Billa, 39Kč  0*Ch20160303_145301

Tímto vzorkem jsme si sáhli na dno. Na etiketě je uvedeno „Chardonnay“ a „bílé víno“ a umístěno je v regálu s tuzemskou produkcí. Tou není však ani z jedoucího vlaku. Obsah lahve pochází z nějaké nejlevnější španělské sudovky, která je následně stočena na Slovensku v Rimavské Sobotě. Vůně – zkažený zápach, hniloba. Chuť – mimo použitelné výrazy, někteří účastníci testu odmítli hodnotit. „Vtipný“ je fakt, že slovenská stáčírna sídlí v ulici „Potravinárská“ a její název je Vindevie…

Chardonnay „B“ víno bílé ročník nezjištěn, země původu Itálie, Budamont, Billa,  79Kč 0*

V Sudetech se používá výraz „nemlich to samé“ – jako předchozí vzorek. Vůně zkažených vajec, chuť pokračuje v nastoleném chemickém stylu.

Myslíte si, že hůř už nemůže být? Test pokračuje 3 vzorky polosladkých Chardonnay. Ty mají jednoho společného jmenovatele – Moldávie.20160303_152959

Chardonnay Retrio retro styl semi-sweet Moldávie, Tesco,  105,90Kč 0*

Zvláštní až zajímavá láhev. Ideálně na další použití. Ale co se vína týče… Vůně velmi decentní až nijaká, považujeme to za pozitivum. Chuť – sladkost, cukr a nic víc. V rámci minibloku Moldávie možná vítěz, ale otázka, zda je o co stát.

Chardonnay Dolci Momenti demidulce Moldávie, Tesco,  79,90 Kč 0*

Popis odvodíme od předchozího vzorku – jen přidejte Jar či jiný čistící prostředek. Jako „důkaz“ můžeme považovat pěnění v hrdle lahve:) Tóny umělé, chemické, ve stylu čistícího prostředku. V chuti to nezachránil ani cukr.

Chardonnay Medium sweet Bostaven Moldávie, Tesco,  89,90Kč 0*

A do třetice, tentokráte rovnou v litrovém balení, abychom si to mohli náležitě vychutnat. Tóny zkvašeného zelí se linou ze skleničky a v chuti nemizí. Zato obsah lahve mizí ve dřezu. Všichni jsme se shodli, že nic horšího jsme v životě nepili… a věnovali jsme tichou vzpomínku slavnému Pražskému výběru 70.a80.let.

Shrnutí:

Pokud nenarazíte na vinnou a slevovou akci v řetězcích, je dost obtížné nalézt pitelné Chardonnay do 150,-Kč.  Čtěte pečlivě kontraetikety, obzvlášť v případě, chcete-li zakoupit moravské víno. Záleží jen na nás, konzumentech, zda se budeme nechávat balamutit a přehlížet informace vytištěné drobným písmem. A dokud nám bude jedno, co pijeme, budou v regálech stále přítomny „zázraky“ za 39Kč.

Základní informace o odrůdě Chardonnay najdete ZDE a první test moravských vín této odrůdy pak ZDE.


 

You may also like...