Víno má pozitivní vliv na zdraví. Ale proč…

Prospívá víno zdraví či ne? Má pozitivní vliv na krevní oběh, lze jeho mírnou konzumací snížit pravděpodobnost infarktu, cukrovky či rakoviny? Je možné díky skleničce vína vyhnout se situaci, kdy na ní zapomenete nebo si jí vybryndáte (rozumějte  – mít Alzheimera či Parkinsona)? Každý týden přijde nové příznivé oznámení vědců, které nám vlije krev do žil, respektive alkohol do krve. Následně je však vystřídáno depresivním prohlášením jiných odborníků, že jsou to všechno jen takové „povídačky“.2 412

My jsme však pozitivnímu vlivu vína na zdraví velmi nakloněni, a tak máme pro vás dobré zprávy. Na toto téma vyšla nová publikace s poněkud krkolomným názvem – „Wine Safety, Consumer Preference and Human Health“, která shrnula výsledky 95 různých studií. Výsledkem je (to, co jsme všichni čekali) prokázání pozitivního vlivu konzumace červeného vína a Champagne na naše zdraví. Víno příznivě působí hlavně na lidský mozek a snižuje výskyt Alzheimerovy a Parkinsonovy nemoci. Co je přesným důvodem, proč nám víno dělá dobře, není známo. Zřejmě jsou to antioxidanty a další látky obsažené hlavně v červeném víně.

A kolik bychom tedy měli vypít? Muži 2 sklenice denně a ženy jednu. Není to projev diskriminace – ženy mají prostě méně enzymu, který odbourává alkohol.  Pozitivní efekt Champagne je pak připisován modrým odrůdám, z kterých se vyrábí – Pinot noir a Pinot meunier. Zda kladný efekt mají i ročníkové Champagne blanc de blanc studie nepíše. Bude zřejmě nutné podstoupit individuální empirický výzkum….

 

Více na www.WineSpectator.com


Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...