Jak na špačky dle Františka Mádla
Špačci ničí úrodu vinařů – jak proti nim bojovat? Několik níže popsaných rad poskytl redakci vinař František Mádl. A jak bojujete proti špačkům vy?
Špaček je dostatečně inteligentní živočich, který má před intenzivním pěstováním ovoce a révy vinné člověkem několik milionů let náskok. Tím je také dána složitost „boje“ proti škodám, které způsobuje, protože má schopnosti-inteligenci se přizpůsobit novým podmínkám a najít způsob, jak se dostat k potravě, kterou již dobře zná a žere miliony let.
1.Velmi účinné, ale velmi problémové je tzv. „ odchylování hejna špačků“, tedy střílení brokovnicí do hejna tak, aby nesedlo na konkrétní vinohrad a pokud je ozbrojených ochránců ve zbrani více, aby odletělo do sousední vesnice. Tato ochrana je však velmi drahá na vlastní náklady na střelivo, zvláště pak na placení myslivců. Pohybuje se v částce 6-7000 Kč/ ha/rok. Navíc je při značně roztříštěné držbě vinic nemožné vybrat dobrovolně od mnoha vinařů peníze.
2. V současnosti nejrozšířenější, levný, ale téměř neúčinný způsob ochrany je pomocí plynových plašičů – „děl“, která nepřetržitě práskají od poloviny srpna do konce října často i v noci takovým způsobem, že se to dá směle přirovnat k obléhání Stalingradu. Jenom o něco méně rušivě působí tzv. křik zraněného špačka a bojový křik dravce, kterého však špaček nikdy nevidí, a tak se ho ani nebojí.
Podle mě je to zavrženíhodný způsob, protože jsou nepřetržitě znervózňováni obyvatelé vinařských obcí i v okolí se vyskytující zvěř. Náklady jsou jednorázové – asi 14 000,-Kč/ha + 2000,- propanbutan/rok.
3. Plašení pomocí létajících „draků“ atrap dravců jako je sokol, orel, krahujec. Je to relativně levný způsob ochrany, pokud se každou noc jeden „pták“ v ceně 5000,- Kč neztratí.
Tuto metodu používáme 3 roky a výsledky nejsou nejhorší! Otázkou je , jak to bude vypadat, až si pořídí nebo ukradnou svého ptáka ostatní vinaři v sousedství. Náklady jednorázové na 10 000 ha a pak dokupování ukradených nebo poškozených draků.
4. Velmi drahé, avšak nejspolehlivější je ochrana zasíťováním. V případě, že se provádí strojově je největším nákladem pořízení sítě – asi 20 000,- Kč pro jednorázovou, 100 000,- Kč pro vícekrát použitelnou.
Ochrana je téměř stoprocentní, pokud je dobře zasíťováno (nejsou tam díry a otvory)- špaček krade hrozny i ze spodu – ze země. Nevýhodou je vysoká pracnost, pokud dojde k následnému růstu zálistků – bočních výhonů, které po zdřevnatění trhají sítě.
5. Optimální ale velmi málo rozšířené: odvést do vinice babičku i s dědou nebo se tam odstěhovat sám!!!!
Za informace redakce děkuje Františku Mádlovi z vinařství MALÝ VINAŘ – František a Hana Mádlovi.