Wine Prague 2017 – slovem a obrazem

Wine Prague první hala

Třetí ročník mezinárodního veletrhu vína Wine Prague 2017  skončil. Třídenní akce v PVA EXPO PRAHA se zúčastnilo na 337 vystavovatelů z ČR i ze zahraničí. Na 8460 návštěvníků z oblasti HORECA, importérů, distributorů, sommelierů, obchodníků s vínem, odborné veřejnosti a TOP privátních zákazníků čekalo na výstavní ploše 6500 m2 přibližně 330 vystavovatelů z ČR i ze světa.

V první hale byly zastoupeni zahraniční vinařství a v druhé hale se nacházeli převážně  vinaři z Moravy a Čech. 

Dunajovské kopce – spolek vinařů

Někteří menší vinaři vystavovali společně v rámci místních vinařských spolků a tak jste například  mohli ochutnat  jedinečný terroir  Dunajovských vrchů a porovnat jednotlivé místní vinaře. Některé tyto spolky fungují jako „malé neformální VOC“ , je to skvělá propagace těchto „mikro terroir“. Krásná vína a moc hezká expozice, za nás jasný palec nahoru. Malý letní tip ochutnejte jejich růžovky 🙂 třeba Baláže v Dunajovských vrších začíná vyrůstat konkurence růžovkám z Provence (Provensálska) 🙂 .

Exotický marketing Vinného domu

 

Vinný dům vsadil na exotický marketing a myslíme , že se mu to poměrně povedlo.  Pro našeho redaktora bylo malým překvapením, že se tato společnost kromě výroby a dovozu vína, zabývá i dovozem dubových sudů a korku.  Mimochodem pokud se zeptáte vinaře jaký používá korek a on odpoví Mercader pak vězte, že je hrdý na obsah lahve a proto ho chrání tím nejlepším na trhu.

 

Zámecké Vinařství Bzenec

Po Bohemia sektu a velikostí druhou největší expozici mělo dohromady Zámecké Vinařství Bzenec a Mikrosvin Mikulov a věru měly co nabídnout, ať řadu EGO aneb výběr našeho sklepmistra nebo řadu  Terroir Moravia, kolekci jedinečných vín, díky kterým poznáte, jak se klimatické a půdní podmínky různých tratí na Moravě promítnou do výsledné chuti vína. Nabízí jedinečnou možnost horizontálního i vertikálního srovnání odrůd, ročníků a tratí. Přechutnali jsme zvláště Ryzlink rýnský a to jak vertikálně tak horizontálně, asi málokde můžete takto na jednom místě vše ochutnat a tak třeba vysledovat jak se posunují petrolejové tóny v průběhu archivace, či jak ovlivňují chuť odrůdy jednotlivé  terroiry. A o kvalitě vín svědčí velmi vysoká návštěvnost této expozice.

 

KVEVRI KLUB

Kvevri klub -spolek vinařů používající pro výrobu vína nádoby kvevri. Že nevíte co je kvevri ? Kvevri je hliněné amfory sloužící pro výrobu vína. Vyrábějí se ze speciální hlíny, která se nachází pouze v Gruzii na dvou nalezištích. Kouzlo tkví ve vyšším obsahu stříbra a křemíku v hlíně, které pak při zrání už v hotové nádobě jednoduše řečeno ve vínu ničí všechny nežádoucí látky. Vína zrají na slupkách a to i několik měsíců a tak například z bílých odrůd vzniknou famózní nejen oranžová  vína. Přírodní biodynamika jak má být.

Kvevri klub – Vinařství Vican, Malé vinařství z Velkých Němčic, Zahradnická fakulta a DOMAINE EISGRUB

PS: Na stánek se přišli podívat Gruzínci z první haly a nevěřili, že se nejedná o originální Gruzínská vína. Něco mi říká , že Gruzie brzy zavede zákaz vývozu těchto amfor.

 

Vinař Koráb

Vinařství Koráb – malá a zastrčená expozice, kdo však vstoupil neprohloupil. Staré vinice tj. hlavy které právě vydávají z nitra země to nejlepší a k tomu biodynamický přístup tj. divoké kvasinky  a nula přidané síry.  Na stánku bylo možné ochutnat například krásný neodstřelený sekt, popřípadě porovnat  s degoržovanou variantou.  Je dobře , že výrobci naturálních vín (chcete-li Autentisté) najdou odvahu presentovat se i na velkých veletrzích typu WP.

 

Za bio a organic certifikované drželo na veletrhu prapor vinařství Cibulka z Lednice.  Opět famózní, bohužel zdá se že již beznadějně vyprodaný sekt. I když považuji bio a organic certifikace trochu za módní trend a většina bio-dynamiků jde ještě dál, musím uznat kdo umí ten umí . Na stánku vína prezentoval otec se synem, velmi trpělivě vysvětlovali jak vyrábí víno i úplným laikům.

Jan Kynčl

Webmaster VINO.TK

You may also like...