Grand test bílých švýcarských vín

 Účelem redakčních degustací je, aby se čtenář orientoval v určité sortě vín, vinařské oblasti, aby se dověděl, kde může koupit vína odpovídající jeho vkusu či finančním možnostem. Následující degustace splňuje jen některá z těchto kritérií. Švýcarská vína na našem trhu prakticky neexistují. Důvodem ovšem není to, že by ho bylo málo, vždyť plocha švýcarských vinic čítá 15 tisíc hektarů (ještě před 25 lety to bylo 30 tisíc!), ale poměrně vysoká domácí spotřeba a nízké procento (1,5%) exportu. Statistika praví, že např. spotřeba v  „nejvinařštějším“ kantonu Valais je 50 litrů na hlavu/ rok. A navíc, švýcarská vína jsou dost drahá, a to nejen pro našince. Tato degustace je pro čtenáře tudíž tak trochu virtuální. „Tak trochu“ proto, že pokud u někoho z vás vzbudí zvědavost, můžete se obrátit na info@vino.tk, kde vám koupi zprostředkujeme.    

La Suisse Edelweiss VdP La Suisse blanc VdP, vinařství Schenk, obec Rolle

Začínáme klasicky bílými víny. První vzorek je z odrůdy Chasselas z vinařství Schenk, které bylo založeno již v roce 1893 v obci Rolle v kantonu Vaud. Chasselas je odrůda, jejíž víno je silně ovlivněno terroirem. Její aromatický a chuťový profil může být velmi rozdílný v závislosti na umístění vinic. Toto víno je jednoduché „alpské víno“ s nikterak výrazným aroma a slabou dochutí a má přiléhavý název Edelweiss, což je název jedné z nejznámějších alpských rostlin s hvězdicovými bílými kvítky. Tato rostlinka je dokonce zobrazena na pětifrankové švýcarské minci.

Fendant du Valais AOC

Stejné vinařství, stejná odrůda, jen jiná vinice a jiný název. Fendant je v kantonu Valais synonymum pro Chasselas. A i když vinařství Schenk sídlí v kantonu Vaud, vinice, na kterých pěstuje Fendant, jsou samozřejmě ve Valais. Břidlicové podloží dává vínu typickou mineralitu, spolu s výraznější ovocnou aromatickou. Pijte jen tak na chuť nebo k rybám.  

Fendant du Valais AOCFendant du Valais AOC, vinařství Schenk, obec Rolle

Další Fendant je už ryze valaisanský z obce Miege, která leží v údolí řeky Rhony na polovině cesty mezi „hlavním městem vína Valais“ Sierre a letoviskem Crans-Montana. Vinařství Claudy Clavien i jeho vinice leží na „Coteaux-de-Sierre“ – na nejprosluněnějších stráních regionu. Slunce, atmosféra a genius loci dává vínu svěžest a originalitu.

Biancomerlot  DOCBiancomerlot DOC, vinařství Mondo, obec Sementina, kanton Ticino

Jsme v Ticinu, jediném italsky mluvícím kantonu Švýcarské konfederace. Národním stříbrem zdejší vinařské provenience je bílé víno z odrůdy Merlot. Hrozny jsou lisovány okamžitě po sklizni bez macerace. Slupka bobulí Merlotu v tomto případě nezabarví mošt a produktem je čistě bílé víno. Chuť se od červeného vína Merlot výrazně liší. Neobsahuje taniny, má výrazně méně aromatických látek a je ovocnější. Že se nejedná o víno ze světlých bobulí napoví snad jen absence kyselin.

Iris bianco di Ticino AOCIris bianco di Ticino AOC, vinařství Mondo, obec Sementina, kanton Ticino

Další z ticinských bílých Merlotů z obce Sementina u města Bellinzona. Rodinné vinařství Mondó, které řídí pan Giorgio Rossi, je obklopeno terasovými vinicemi a ztělesňuje tradici kultury vína. Vinice je zasazena do strání tak, že vypadá jako součást krajiny. Bílý Merlot je vyroben s respektem k této odrůdě a od ostatních jeho bílých kolegů se odlišuje svou svěžestí a vyvážeností. Nejvíce ho vychutnáte jako aperitiv – jako první víno dne, kdy jsou chuťové buňky ještě nedotčeny jiným alkoholem.

Chateau de Chatagneréaz 1er Grand cruChateau Chatagneréaz AOC, vinařství Schenk, obec Rolle, kanton Vaud

Jsme opět ve vinařství Schenk a stoupáme k vyšší kvalitě. Toto víno z odrůdy Chasselas je 6 měsíců školeno v dubovém sudu. Barikový charakter skvěle doplňuje aroma lipového květu, delikátní limetky, mineralita. Víno působí svěžím dojmem i po několika letech archivace. Skvěle se hodí k rybám z blízkého Ženevského jezera.

Petite Arvine AOC    Petite arvine AOC Valais, vinařství Claudy Clavien,obec Miege, kanton Valais

Na závěr zlatý hřeb z vinařství Claudy Clavien. Petite arvine je jako čistě autochtonní odrůda kantonu Valais považována už od roku 1602.  Víno je čistokrevné, mužné, na břidlici s výraznou mineralitou, v chuti i vůni rebarbora, rozkrojený citron potřený kostkou cukru. Po polknutí chvíli počkejte a v němém úžasu si vychutnejte slané doznění.  Přikusujte slané sýry anebo jen pečivo namočené do olivového oleje pokapané citronem.  

You may also like...