Ročníkové Champagne – Louis Roederer

Před prakticky několika dny utichlo slavnostní bouchání lahví – vstup do nového roku se tradičně spojuje s miliony lahví sektu, bublinek, „prosec“ a prosecco, cremantů a někdy i pravého champagne. Ale ruce na srdce, novoroční půlnoc není tím ideálním momentem, kdy se soustředit na kvalitní šumivé víno. Celovečerní zábava, chlebíček, nějaký ten panáček, k tomu TV zábava vysoké úrovně či prostředí restauračního zařízení….to udolá prakticky každého sommeliéra a v prvních minutách nového roku je již prakticky jedno co pije…

Champagne Louis Roederer

 Druhým častým aspektem šumivých vín u nás je…přípitek. „Bublinky“ se pijí na začátku večera, slavnostního oběda, cinká se skleničkami, připíjí se. K tomu třeba nějaký ten proslov či korzování a lehká konverzace na začátku firemního večera. To co od „bublinek“ čekám je lehkost, svěžest. A často i trochu to „cukříku“ – vítejte ve světě Prosecca či demíčka.

ALE

Tím vším však přicházíme o to nejlepší, co nám bublinky dokážou nabídnout. A tím nemyslím ovínění, či stavění pyramid z nepraktických plochých sektových sklenek. To můžeme dělat s levným Asti z pumpy. Myslím svět ročníkových, lahvově  „rozkoukaných“ champagne. Vín, která jsou vyrobena je ve výjimečných ročnících. Která mohou zrát opravdu dlouho a stále se vyvíjejí.  Vína, která nejsou založena na primární ovocnosti, lehkosti a svěžesti. Vína, kde popis „tóny čerstvého pečiva“ nepůsobí jak z anglického románu 18. Století, ale jako reálný záznam vůně a chutě. Tóny medu, ořechů spolu s tmavší barvou než u šumivého vína očekáváte.

A to je přesně i případ vína Champagne Louis Roederer brut Millésimé 2003. Víno, které jasně ukazuje, že ročníkové víno z Epernay vás může provázet celým večer, celou večeří a nejen jako přípitek. Ano. Není to o lehkosti a svěžesti citrusového ovoce. Tu ve vině samozřejmě najdete také, ale zabalenou do luxusního hávu zralosti, vytříbenosti, štavnatosti, serióznosti. Dáte si doušek, přemýšlíte, co v něm cítíte a hned si chcete dát další. Dokud není láhev vypitá a vy chcete druhou. A tak je to u všech velkých vín. Na vůni má dominantní vliv hrozny Pinot noir – zralé tóny bílého ovoce (broskve, hruška) společně se zralým projevem citrusové kůry. Podmanivá chuť, která má pro Louis Reoderer tak tradiční projevy terroiru, lze říci až v burgundském stylu. Šťavnatá, mohutná a kulatá. Květinové tóny s patrnou stopou růže spolu lehkou kořenitostí, citrusy a dokonce nádech čokolády.

Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...